Committee List with Members/Guests
Joint Mathematics Meetings
San Francisco, CA, January 13-16, 2010
AMS Business Meeting Albanese, Kim
Andrews, George E
Bressoud, David M
Daverman, Robert J
Faires, Barbara T
Fairweather, Graeme
Huber, Elizabeth
Maxwell, James W
Maycock, Ellen J
McClure, Donald E
Pina, Penny
Rankin, Samuel Murray
Siegel, Martha J
Venema, Gerard A
AMS COMC Focus Group Aguiar, Robin Hagan
Baragar, Arthur
Bertozzi, Andrea L
Charlwood, Kevin E
Colley, Susan Jane
Davis, James A
Eroh, Linda L
Lambers, James Vincent
Maycock, Ellen J
Pina, Penny
Richardson, Pamela Anne
Rowland, Eric S
Saxe, Karen
AMS Council Meeting Adem, Alejandro
Albanese, Kim
Andrews, George E
Arnold, Douglas N
Benjamin, Anita
Bertram, Aaron J
Bressoud, David M
Bryant, Robert L
Cappell, Sylvain E
Charney, Ruth M
Cohen, Ralph L
Conway, John B
Crowley, James M
Daverman, Robert J
Devaney, Robert L
Fairweather, Graeme
Fintushel, Ronald A
Franks, John M
Friedlander, Eric M
Friedlander, Susan J
Gelfand, Sergei I
Glimm, James G
Golden, Sandy
Goldin, Rebecca F
Gray, Lawrence Firman
Guralnick, Robert M
Hain, Richard M
Hall, Jonathan I
Heiser, Ellen H
Huber, Elizabeth
Huneke, Craig L
Jackson, Allyn
Katz, Sheldon H
Keen, Linda
Kra, Bryna
Lamoureux, Michael P
Lapidus, Michel L
Massey, William Alfred
Maxwell, James W
Maycock, Ellen J
McClure, Donald E
Miller, Matthew
Morgan, Frank
Peeva, Irena
Pina, Penny
Quinn, Frank S
Rankin, Samuel Murray
Rowland, Sheila
Rubin, Karl
Sally, Paul J
Schultens, Jennifer C
Senechal, Marjorie
Shu, Chi-Wang
Silverman, Joseph H
Souganidis, Panagiotis E
St John, Katherine
Stern, Ronald J
Straley, Tina H
Sturmfels, Bernd
Su, Francis Edward
Talvacchia, Janet C
Thiele, Christoph Martin
Vogtmann, Karen
Wachs, Michelle
Weintraub, Steven H
Witherspoon, Sarah J
Wood, Carol S
Wright, David
AMS Editorial Boards Committee Bedford, Eric D
Daverman, Robert J
Gelfand, Sergei I
Lacey, Michael T
McClure, Donald E
Reid, Alan W
Singer, Michael F
Sulem, Catherine
Swanson, Irena
AMS Liaison Committee with AAAS Aboufadel, Edward F
Conrey, J Brian
Devlin, Keith J
Donoho, David Leigh
Green, Mark L
Harer, John L
Heiser, Ellen H
Jaco, William H
Millett, Kenneth C
Rankin, Samuel Murray
Ruskai, Mary Beth
Sumners, DeWitt L
AMS Library Committee Borwein, Jonathan M
Bowman, Michael
Chalkley, Roger
Chang, Sherry
Fairweather, Graeme
Falk, Michael J
Kremer, Darla J
Levy, Silvio V F
McClure, Donald E
Yamamoto, Linda Y
Yu, Yunliang
AMS Math of Computation Edit. Comm. Boyd, David W
Brenner, Susanne C
Calvetti, Daniela
Chen, Zhiming
Cools, Ronald F
Couveignes, Jean-Marc
Duran, Ricardo G
Gavrilyuk, I P
Gelfand, Sergei I
Girault, V
Hairer, Ernst
Hickernell, Fred J
Kemper, Gregor
Letourneau, Mary
Narcowich, Francis J
Neamtu, Marian
Osher, Stanley J
Praeger, Cheryl E
Scheidler, Renate
Schwab, Christoph
Shen, Jie
Shparlinski, Igor E
Shu, Chi-Wang
Smyth, Chris J
Stillman, Michael
Szyld, Daniel B
Talay, Denis
Tang, Tao
Tseng, Paul Y
Volkmer, Hans W
Xu, Jinchao
Zhang, Zhimin
AMS Nominating Committee Beckner, William
Daverman, Robert J
Deift, Percy Alec
Durrett, Richard T
Fonseca, Irene
Golden, Sandy
Katz, Sheldon H
Kirkman, Ellen E
Raphael, Louise Arakelian
Savage, Carla D
Wentworth, Richard A
AMS Notices Editorial Board Alladi, Krishnaswami
Bailey, David H
Borwein, Jonathan M
Casselman, Bill
Daverman, Robert J
Friedlander, Susan J
Frost, Sandra
Huber, Elizabeth
Kirby, Robion C
Krantz, Steven G
Letourneau, Mary
Mazzeo, Rafe
McClure, Donald E
Parks, Harold R
Sarnak, Peter
Saul, Mark E
Spitznagel, Edward L
Swallow, John R
de Pillis, Lisette
AMS Proceedings Edit. Comm. Bonk, Mario
Bradley, Richard C
Chinburg, Ted C
Clarkson, Peter A
Craig, Walter
Dranishnikov, Alexander N
Fintushel, Ronald A
Forstneric, Franc
Gelfand, Sergei I
Gursky, Matthew J
Haglund, James
Hall, Jonathan I
Huisgen-Zimmermann, Birge K
Junge, Marius
Kalton, Nigel J
Knight, Julia
Kra, Bryna
Lacey, Michael T
Letourneau, Mary
Letzter, Gail R
Li, Wen-Ching Winnie
Lorenz, Martin
Ono, Ken
Ruberman, Daniel
Shaw, Mei-Chi
Shipley, Brooke E
Smith, Hart F
Terng, Chuu-Lian
Toro, Tatiana
Ulrich, Bernd
Van Assche, Walter
Varghese, Mathai
Waymire, Edward C
Wentworth, Richard A
Wolfson, Jon G
Yi, Yingfei
AMS Secretariat Andrews, George E
Benkart, Georgia
Daverman, Robert J
Drady, Wayne
Friedlander, Susan J
Lapidus, Michel L
Maycock, Ellen J
McClure, Donald E
Miller, Matthew
Pina, Penny
Salter, Donna
Weintraub, Steven H
AMS Short Course Subcommittee Aguiar, Robin Hagan
Baryshnikov, Yuliy M
Castro, Peter E
Mattingly, Jonathan Christopher
Maxwell, James W
Maycock, Ellen J
Peres, Yuval
Rockmore, Daniel N
Shu, Chi-Wang
Townsley, Lisa Gail
AMS Task Force on Prizes Aguiar, Robin Hagan
Alejandro, Adem
Daverman, Robert J
Friedlander, Eric M
Guralnick, Robert M
Jaco, William H
Kimber, Chawne M
Kra, Bryna
Maycock, Ellen J
McClure, Donald E
Su, Francis Edward
AMS Transactions and Memoirs Edit. Comm. Abramovich, Dan
Adem, Alejandro
Avramov, Luchezar L
Bass, Richard F
Feighn, Mark E
Gelfand, Sergei I
Guralnick, Robert M
Jiang, Yunping
Kleshchev, Alexander S
Lempp, Steffen
Letourneau, Mary
Minicozzi, William P
Nagel, Alexander
Polacik, Peter
Ponce, Gustavo Alberto
Rogawski, Jonathan
Sen, Shankar
Shlyakhtenko, Dimitri Y
Stanton, Robert J
Stembridge, John R
Tataru, Daniel I
Teicher, Mina
Woodward, Christopher T
AMS-MAA Exhibits Advisory Subcommittee Adams, Cheryl
Daverman, Robert J
Davis, Christine
Elmo, Rebecca
Flores, Norma
Grafton, John
Huber, Elizabeth
Marshall, Carolyn
Maycock, Ellen J
McClure, Donald E
Pina, Penny
Pirtle, Bob
Scherer, Sandi Lynn
Swijnenberg, Tanja
Venema, Gerard A
Weiss, Joan Wyzkoski
AMS-MAA Joint Archives Committee Berndt, Bruce C
Dunham, William W
Gray, Mary W
Meyer, Kenneth R
Parshall, Karen H
Tattersall, James J
AMS-MAA Joint Meetings Committee Daverman, Robert J
Faires, Barbara T
Marshall, Carolyn
Maycock, Ellen J
McClure, Donald E
Miller, Matthew
Pearson, J Michael
Pina, Penny
Salter, Donna
Siegel, Martha J
Straley, Tina H
Venema, Gerard A
Weintraub, Steven H
ASA-MAA Committee on Statistics Aliaga, Martha
Bienias, Julia
Boynton, Nancy J
Coe, Paul R
Cuff, Carolyn K
Dobler, Carolyn Pillers
Humphrey, Patricia B
Kerns, Gary Jay
Legler, Julie
Lock, Robin H
McKenzie, John D
Meyer, Oded G
Peck, Roxy
Posner, Michael A
Siegel, Murray H
Slauson, Leigh Victoria
Wagaman, Amy Shepherd
Whittinghill, Dexter C
College Board-MAA Committee on Mutual Concerns Boardman, Michael E
Bressoud, David M
Cane, Ilirjan Viron
Choike, James R
Cowen, Carl C
Hughes Hallett, Deborah
Kepner, Henry S
Madison, Bernard L
O'Callaghan, Robin Kuebler
Schwartz, Andrew
Joint Committee on Employment Opportunities Aboufadel, Edward F
Boumenot, Diane M
Craven, Thomas C
Ferrucci, Steve
Geller, Susan C
Hyde, Edward M
Maycock, Ellen J
Pearson, J Michael
Robinson, Margaret M
Seitelman, Leon H
Tattersall, James J
Thiel, Linda C
Williams, Dana P
Joint Data Committee Boumenot, Diane M
Cleary, Richard J
Dudley, Richard M
Ferrucci, Steve
Geller, Susan C
Hagood, John W
Herzig, Abbe H
Kirkman, Ellen E
Maxwell, James W
Maycock, Ellen J
Mitro, Joanna B
Ng, Bart S
Phipps, Polly
Ravenel, Douglas C
Rose, Colleen A
Sun, Jianguo
Vitulli, Marie A
MAA Basic Library List Committee D'Antonio, Lawrence A
Gouvea, Fernando Quadros
Gupta, Murli M
Huckaby, David A
Johnson, Warren Pierstorff
Lakins, Tamara J
Levitt, Benjamin L
Marchisotto, Elena A
Saccoman, John Thomas
Short, Jon W
Vallin, Robert W
Wood, William E
MAA Board of Governors Albanese, Kim
Albers, Donald J
Anderson, Stuart N
Boersma, Stuart F
Boyd, Cheri L
Bressoud, David M
Brown, Ezra A
Cheng, Yungchen
Cleary, Richard J
Connell, Carolyn
Cooper, Charles L
Cordero, Minerva
Covington, Judith L
Cowen, Carl C
Coxson, Gregory E
Crannell, Annalisa
Davis, Stephen L
Farris, Frank A
Fenton, William E
Gallian, Joseph A
Galovich, Jennifer R
Gillman, Richard A
Graham, Ronald L
Gruszka, Thomas P
Hochwald, Scott H
Housman, David L
Johnson, Jean T
Kane, Jonathan M
Kasube, Herbert E
Kenelly, John W
Kilkelly, Thomas P
Korlie, Mark S
Liu, Andrew C-F
Mayfield, Elizabeth
McKayle, Camille A
Millett, Kenneth C
Pina, Penny
Ricardo, Henry J
Riley, Kyle L
Sand, Mark P
Sandifer, C Edward
Sellers, James A
Shepherd, Mary D
Siegel, Martha J
Stickney, Alan C
Straley, Tina H
Teague, Daniel J
Travis, John
Van Niewaal, Calvin R
Velleman, Daniel
Venema, Gerard A
Warren, Bette L
Zorn, Paul
MAA Business Meeting Albanese, Kim
Albers, Donald J
Banchoff, Thomas F
Bressoud, David M
Cleary, Richard J
Gallian, Joseph A
Gillman, Richard A
Kenelly, John W
Mayfield, Elizabeth
Pina, Penny
Shepherd, Mary D
Siegel, Martha J
Straley, Tina H
Teague, Daniel J
Venema, Gerard A
Zorn, Paul
MAA Bylaw Revision Committee Faires, Barbara T
Haver, William E
Roberts, A Wayne
Ross, Kenneth A
Siegel, Martha J
Straley, Tina H
Watkins, Ann E
MAA CUPM Subcomm. Curriculum Renewal Across First Two Years (CRAFTY) Bauldry, Wm C
Bennett, Andrew G
Carpenter, Jenna P
Cordero, Minerva
Darken, Joanne S
Doree, Suzanne
Edwards, Barbara E
Gill, Brian T
Gordon, Sheldon P
Haver, William E
Johnson, Jon L
Small, Donald B
Yoshiwara, Bruce W
MAA CUPM Subcomm. on Mathematics Across Disciplines Adler, Fred
Comar, Timothy D
Cowen, Carl C
Curry, James H
Douma, Jason
Finn, David L
Ganter, Susan L
Giaquinto, Anthony
Herman, Edwin P
Jacobsen, Jon T
Leary, Christopher C
Malkevitch, Joseph
Porter, Mason A
Rhodes, John A
MAA CUPM Subcomm. on Research by Undergraduates Adams, Sarah Spence
Brown, Elizabeth M
Burger, Edward B
Dorff, Michael John
Faires, J Douglas
Helleloid, Geir T
Hetzel, Andrew J
Miller, Jason E
Morrow, James A
Narayan, Darren A
Narayan, Sivaram Krishnan
Schlicker, Steven J
Su, Francis Edward
Szaniszlo, Zsuzsanna
Tongen, Anthony L
Venema, Gerard A
MAA Centennial History Subcommittee of the Centennial Planning Committee Agwu, Nkechi M
Albers, Donald J
Beery, Janet L
Haunsperger, Deanna B
Hunter, Patti
Katz, Victor J
Kennedy, Stephen Francis
Rosario, Hector
Ross, Kenneth A
Segal, Sanford L
Steen, Lynn Arthur
Tattersall, James J
Venema, Gerard A
Zitarelli, David E
MAA Classroom Resource Materials Editorial Board Bardzell, Michael
Bauldry, Wm C
Bryce, Gerald M
Exner, George
Herrmann, Diane L
Pitt, Loren D
Roberts, A Wayne
Staples, Susan G
Straffin, Philip D
Zullo, Holly S
MAA Comm on Minority Participation in Mathematics Banks, Troy
Barrett, Lida K
Chin, Bradford
Cordero, Minerva
Darken, Joanne S
Epperson, James A M
Gochenaur, Deborah L
Hawkins, William A
Kaul, Hemanshu
McKayle, Camille A
Megginson, Robert Eugene
Mulcahy, Colm K
MAA Comm. on Mathematical Education of Teachers (COMET) Abbey, Mary Kay
Beckmann, Charlene E
Burroughs, Elizabeth A
Burton, Laurie J
Covington, Judith L
Hale, Patricia L
Hirst, Holly Peters
Hochwald, Scott H
Hodge, Angela M
Howe, Roger E
Jones, Patricia L
Kilpatrick, Jeremy
King, James R
Lim, Kien Kwa
Luke, Reginald K U
McCallum, William G
Millett, Kenneth C
Morics, Steven W
Sahin, Ayse A
Tucker, Alan C
MAA Comm. on the Undergraduate Program in Math Banchoff, Thomas F
Barker, William H
Beers, Donna L
Berger, Thomas R
Cannon, Raymond J
Castro, Alfonso
Chin, Bradford
Cohen, Amy
Cowen, Carl C
Danielson, Lynda Major
Diefenderfer, Caren L
Ensley, Douglas E
Epp, Susanna S
Faires, Barbara T
Forman, Susan L
Gallian, Joseph A
Galovich, Jennifer R
Ganter, Susan L
Gold, Bonnie
Graham, Ronald L
Haver, William E
Herrmann, Diane L
Kasube, Herbert E
Lenhart, Suzanne Marie
Lewis, William James
Lock, Patti Frazer
Lott, Dawn A
Lutzer, David J
Madison, Bernard L
Maki, Daniel P
Malkevitch, Joseph
Manderscheid, David C
McCray, Patrick D
McGowen, Mercedes A
Miller, Glenn
Murphy, Catherine M
Oliver, Dale R
Olsen, Cheryl L
Orrison, Michael E
Pearson, J Michael
Pollatsek, Harriet S
Repsher, Marilyn L
Rishel, Thomas W
Rogers, R L
Sand, Mark P
Schumacher, Carol S
Sellers, James A
Siegel, Martha J
Snook, Kathleen G
Starbird, Michael
Steen, Lynn Arthur
Straley, Tina H
Tucker, Alan C
Tucker, Thomas W
Ullman, Daniel H
Velez, William Yslas
Watkins, Ann E
Watkins, William E
Yoshiwara, Katherine A
Zia, Lee L
MAA Committee on Articulation and Placement Calvert, Wesley Crain
Cannon, Raymond J
Carlson, Marilyn P
Diefenderfer, Caren L
Fennell, Skip
Forman, Susan L
Hankin, David
Klein, Benjamin G
Latterell, Carmen M
Lutzer, David J
Royster, David C
Scott, David R
West, Richard Douglas
Wilders, Richard J
MAA Committee on Assessment Bookman, Jack
Edwards, Barbara E
Gold, Bonnie
Hopkins, Laurie B
Jardine, Richard J
Jur, Barbara A
Madison, Bernard L
Malmstrom, Jay A
Marion, William A
Martin, William O
Murphy, Catherine M
MAA Committee on Committees Banchoff, Thomas F
Bressoud, David M
Faires, Barbara T
Farris, Frank A
Gallian, Joseph A
Mayfield, Elizabeth
Murphy, Catherine M
Pollatsek, Harriet S
Porter, Gerald J
Reiter, Harold B
Siegel, Martha J
Stone, David R
Straley, Tina H
Zorn, Paul
MAA Committee on Consultants Baxter Hastings, Nancy
Beers, Donna L
Bozeman, Sylvia T
Carpenter, Jenna P
Hagelgans, Nancy L
Jackson, Mic
Kasube, Herbert E
Mahler, Philip H
Norton, Douglas E
Richey, Matthew Potter
Riley, Kyle L
Warren, Bette L
MAA Committee on Graduate Students Freeman, James H
Gavosto, Estela A
Hampton, Marshall
Hartke, Stephen G
Helleloid, Geir T
Kraus, Melissa
Luttman, Aaron
Manderscheid, David C
Sally, Paul J
Wood, Philip Matchett
MAA Committee on Minicourses Abell, Martha L
Barnett, Janet Heine
Beaver, Cheryl L
Kane, Jonathan M
Knisley, Jeff Randell
Maceli, John C
McMurran, Shawnee L
McShane, Janet M
Michnowicz, Theresa C
Richeson, David S
Rundell, Sarah Anne
Soto-Johnson, Hortensia
Venema, Gerard A
MAA Committee on Panel Selection (CPS) Arledge, Jane
Bradley, George R
Buchanan, Virginia M
Carlson, Stephan C
Cheng, Yungchen
Choudhury, Dipa
Mabrouk, Sarah L
Pascal, Matt
Venema, Gerard A
MAA Committee on Professional Development Baxter Hastings, Nancy
Benjamin, Arthur T
Brilleslyper, Michael A
Haack, Joel K
Haddock, John R
Haver, William E
Kelleher, Laura L
May, Michael K
Roberts, Lila F
Schumacher, Carol S
Scott, Jon W
MAA Committee on Sections Beery, Janet L
Blasberg, Steven E
Carlson, Stephan C
Connell, Carolyn
Curtin, Daniel John
Freeman, James H
Gillman, Richard A
Jensen, Jacqueline A
Karls, Michael A
Luke, Reginald K U
McNulty, Jennifer
Somers, Kay B
Straight, H Joseph
Straley, Tina H
Yanik, Joe
MAA Committee on Sessions of Contributed Papers Ashbacher, Charles D
Boas, Harold P
Curtin, Daniel John
Doree, Suzanne
Giraldo, Jose H
Hagedorn, Thomas R
Hartsfield, Jane
Housman, David L
Knotts-Zides, Charlotte A
Marland, Eric S
McMurran, Shawnee L
Meyer, Kristi
Morrison, Joan S
Neudauer, N
Stone, William D
Venema, Gerard A
MAA Committee on Technologies in Mathematics Education (CTME) Aubrey, Jason A
Enoch, Ruth D
Fenton, William E
Herman, Russell L
Law, Kouok-Kouong
Leathrum, Thomas E
Moore, Lawrence C
Reba, Marilyn A.
Travis, John
Wattenberg, Franklin A
West, Stephen F
MAA Committee on Travel Study Programs Bhattacharya, Chirashree
Burdick, Bruce S
Dewar, Jacqueline M
Haack, Joel K
Kasube, Herbert E
Katz, Victor J
Kaur, Manmohan
Miller, J Lyn
Rhea, Karen
Rosier, Ronald C
Wilkins, John R
MAA Committee on Two-year Colleges (CTYC) Azarnia, Nazanin
Berg, Jeffrey V
Blair, Richelle Meri
Farinelli, Robert A
Forman, Susan L
Henle, Michael G
Luke, Reginald K U
Mantell, Abraham S
Mowers, Kathy A
Peeples, Joanne V
Stanley, Sarah
MAA Committee on Undergraduate Student Activities and Chapters Birmajer, Daniel
Braddy, Linda
Bradley, George R
Chan, Jean Bee
Cooper, Charles L
Hamman, John
Haunsperger, Deanna B
Higgins, William J
Jensen, Jacqueline A
Miller, J Lyn
O'Leary, Mike P
Pearson, J Michael
Shubin, Tatiana
Siewert, Daluss
Somers, Kay B
Thomas, Diana M
Vallin, Robert W
Venema, Gerard A
Weiss, Joan Wyzkoski
MAA Committee on the Gung-Hu Award Faires, Barbara T
Maki, Daniel P
Pomerance, Carl
Porter, Gerald J
Stevens, T Christine
Watkins, Ann E
MAA Committee on the Participation of Women Bergner, Jennifer
Carroll, Maureen T
Cohen, Amy
Cowen, Carl C
Hale, Patricia L
Herzig, Abbe H
Hurder, Steven E
Knight, Genevieve M
Leise, Tanya L
Lewis, William James
Villalobos, Maria Cristina
Yackel, Carolyn Ann
MAA Committee on the Status of the Profession Agras, Norma M
Carothers, David C
DeTurck, Dennis
Fulton, John D
Godbole, Anant P
Herrmann, Diane L
Hindman, Neil B
Jarvis, Tyler J
Lock, Robin H
Mantini, Lisa A
Ricardo, Henry J
Siegel, Martha J
Tattersall, James J
Tondeur, Philippe M
MAA Council on Meetings and Professional Development Abell, Martha L
Adams, Colin C
Benjamin, Arthur T
Brilleslyper, Michael A
Buchanan, Virginia M
Hill, David R
Kenelly, John W
Mabrouk, Sarah L
McMurran, Shawnee L
Morgan, Frank
Murphy, Teri J
Pearson, J Michael
Shell-Gellasch, Amy E
Tattersall, James J
Vakil, Ravi D
Venema, Gerard A
MAA Council on Members and Communities Anastasio, Robert P
Gillman, Richard A
Johnson, Ockle E
Pearson, J Michael
Ray, Timothy R
Shell-Gellasch, Amy E
Stone, David R
Straley, Tina H
MAA Council on Outreach Programs Diefenderfer, Caren L
Faires, J Douglas
Higgins, William J
Kilkelly, Thomas P
Liu, Andrew C-F
Reiter, Harold B
Shubin, Tatiana
Wells, David M
Wildstrom, Susan Schwartz
Zeitz, Paul A
MAA Council on Prizes and Awards Adams, Colin C
Axler, Sheldon
Borwein, Peter B
Dudley, Underwood
Ellis, Wade
Forman, Susan L
Graham, Fan Chung
Haunsperger, Deanna B
Mayfield, Elizabeth
Megginson, Robert Eugene
Porter, Gerald J
Roberts, A Wayne
Stevens, T Christine
MAA Council on Programs and Students in Mathematical Sciences Bressoud, David M
Flath, Daniel E
Forman, Susan L
Haver, William E
Malkevitch, Joseph
Manderscheid, David C
Millett, Kenneth C
Oliver, Dale R
Peeples, Joanne V
Pollatsek, Harriet S
Schumacher, Carol S
Somers, Kay B
Walden, Byron L
MAA Council on Publications and Communications Abbott, Stephen
Albers, Donald J
Alexanderson, Gerald L
Baxter, Carol
Beschler, Edwin F
Boas, Harold P
Bryce, Gerald M
Dudley, Underwood
Farris, Frank A
Haunsperger, Deanna B
Henle, Michael G
Karian, Zaven A
Kenelly, John W
Leathrum, Thomas E
Maurer, Stephen B
Moore, Lang
Osofsky, Barbara L
Pedreira-Sullivan, Elaine
Peterson, Ivars
Straley, Tina H
Stromquist, Walter R
Torrence, Bruce F
Velleman, Daniel
Zorn, Paul
MAA Council on the Profession DeTurck, Dennis
Dorff, Michael John
Kasube, Herbert E
McKayle, Camille A
Michnowicz, Theresa C
Murphy, Catherine M
Nelson, Gail S
Poiani, Eileen L
Riley, Kyle L
Tondeur, Philippe M
Yackel, Carolyn Ann
MAA Dolciani Expositions Editorial Board Case, Jeremy S
Dance, Rosalie A
Dray, Tevian
Dudley, Underwood
Humphrey, Patricia B
Knight, Virginia E
McAsey, Michael J
Peterson, Mark A
Rogness, Jonathan
Sibley, Thomas Q
Stickles, Joe Alyn
MAA Editorial Board for FOCUS and Online Albers, Donald J
Baxter, Carol
Bradley, Robert E
Gallian, Joseph A
Giles, Jacqueline B
Gouvea, Fernando Quadros
Mulcahy, Colm K
Orrison, Michael E
Renz, Peter L
Ross, Sharon Cutler
Selden, Annie
Soto-Johnson, Hortensia
Stanek, Peter
Vakil, Ravi D
MAA Editorial Board of Textbooks Exner, George
Garrity, Thomas
Hadlock, Charles R
Higgins, William J
Karian, Zaven A
Meade, Douglas B
Seltzer, Stanley E
Shahriari, Shahriar
Somers, Kay B
MAA Executive Committee Bressoud, David M
Cleary, Richard J
Gallian, Joseph A
Gillman, Richard A
Kenelly, John W
Mayfield, Elizabeth
Shepherd, Mary D
Siegel, Martha J
Straley, Tina H
Teague, Daniel J
Venema, Gerard A
Zorn, Paul
MAA Investment Committee Beers, Donna L
Graham, Ronald L
Kenelly, John W
Klein, Benjamin G
Mahler, Philip H
Maki, Daniel P
Porter, Gerald J
Tucker, Alan C
Wierman, John C
MAA Membership Committee Ellis, Wade
Johnson, Ockle E
Kenelly, John W
Larose, P Gavin
Mantell, Abraham S
Mazur, David R
Murphy, Teri J
Pitt, Loren D
Scott, Jon W
Somers, Kay B
Straley, Tina H
Wildstrom, Susan Schwartz
Winn, Jack
MAA Notes Editorial Board Axtell, Michael C
Bergstrand, Deborah J
Flint, Donna L
Jeevanjee, Theresa
Maurer, Stephen B
May, Michael K
Palagallo, Judith A
Parker, Mark
Pustejovsky, Susan F
Rusin, David J
Sprows, David J
Stickles, Joe Alyn
Tamulis, Andrius
MAA Planning Committee for the MAA Centennial 2015 Anderson, Stuart N
Gallian, Joseph A
Haunsperger, Deanna B
Kennedy, Stephen Francis
Mayfield, Elizabeth
Morgan, Frank
Ross, Kenneth A
Tattersall, James J
Venema, Gerard A
Watkins, Ann E
MAA Science Policy Committee Arledge, Jane
Cowen, Carl C
Gallian, Joseph A
Geller, Susan C
Godbole, Anant P
Goroff, Daniel L
Gray, Mary W
Haack, Joel K
Hall, Leon M
Kirkman, Ellen E
Lewis, William James
Miller, Jason E
Millett, Kenneth C
Solomon, Jimmy
Straley, Tina H
Tondeur, Philippe M
Velez, William Yslas
Zorn, Paul
MAA Section Officers Meeting Anderson, Stuart N
Boersma, Stuart F
Boyd, Cheri L
Brown, Ezra A
Cheng, Yungchen
Connell, Carolyn
Cooper, Charles L
Crannell, Annalisa
Davis, Stephen L
Farris, Frank A
Fenton, William E
Galovich, Jennifer R
Gillman, Richard A
Gruszka, Thomas P
Hochwald, Scott H
Housman, David L
Johnson, Jean T
Kane, Jonathan M
Kasube, Herbert E
Korlie, Mark S
Millett, Kenneth C
Ricardo, Henry J
Riley, Kyle L
Sand, Mark P
Sandifer, C Edward
Sellers, James A
Siegel, Martha J
Stickney, Alan C
Straley, Tina H
Travis, John
Van Niewaal, Calvin R
Venema, Gerard A
Warren, Bette L
MAA Shortcourse Subcommittee Benkart, Georgia
Borwein, Jonathan M
DeLong, R Peter
Farris, Frank A
Goulden, Ian P
Hill, David R
Mulcahy, Colm K
Nelson, Roger B
Siegel, Martha J
Venema, Gerard A
MAA Spectrum Editorial Board Alexanderson, Gerald L
Bradley, Robert E
Dunham, William W
Guy, Richard K
Jones, Michael A
Kendig, Keith M
Morics, Steven W
Packel, Edward W
Ross, Kenneth A
Segal, Sanford L
Sheehan, Franklin F
Shell-Gellasch, Amy E
Wilson, Robin
Wolf, Robert S
MAA Subc on Early Career Mathematicians Aboufadel, Edward F
Bukowski, John F
Cowen, Carl C
DeLong, R Peter
Dorff, Michael John
Ensley, Douglas E
Gurney, David R
Jur, Barbara A
Kung, David T
Siegel, Martha J
Velez, William Yslas
MAA-NCTM Committee on Mutual Concerns Bressoud, David M
Burrill, Gail F
Covington, Judith L
Forman, Susan L
Hathaway, Viva
Kepner, Henry S
Mahoney, John F
Millett, Kenneth C
Pollatsek, Harriet S
Teague, Daniel J
Vanisko, Marie M
Watkins, Ann E